Privatlivs- og cookiepolitik

Tuse Creek Ranch placerer cookies på din computer for at hjælpe os med at gøre dette websted bedre. Se vores Cookiepolitik for at få mere at vide om disse cookies. Brug af dette websted bekræfter din accept af disse cookies.

..:: Januar/februar 2017 ::..

Velkommen til 2017 på Tuse Creek Ranch!
Så er vi kommet godt igang med det nye år og det bliver spændende. Vi har et stort udbud af aktiviteter, clinics, shows og meget mere. Du kan finde en samlet oversigt over arrangementer for 2017 under "aktiviteter". Vi har også nye spændende salgsheste på vej - fra unge heste på 1 år med top-afstamning til færdigtrænede Reining heste med showing for øjet. Kig ind under "salgsheste". Under "nyheder" har vi også en post der hedder "Mega Arena" og her kan du følge med i vores Mega Arena projekt, som skrider planmæssigt frem.

Aktiviteter i februar og marts!
Årets første arrangement på Tuse Creek Ranch er vores klub HCWRs generalforsamling, som holdes onsdag den 1. februar i saloonen. Kom og få en hyggelig aften og være med til at præge din klub. Mere info på klubbens hjemmeside www.hcwr.dk og på facebook HCWR - Horn County Western Riders.

1-dags clinic
Søndag den 12. februar holder vi 1-dags clinic med Ditte Poulsen. Da denne clinic hurtigt var fyldt op, har vi lavet en ekstra clinic om lørdagen den 11. februar. Pris DKK 650,- incl. boks. Kontakt jette.ceglarek@pc.dk. Der er naturligvis gratis entré for tilskuere begge dage.

Landsholdssamling
I weekenden den 18. - 19. februar har vi det danske ungdomslandshold på besøg. De skal sammen med deres træner Pernille Bendix Christensen forberede sig på Euro Cup i 2017 og World Cup i 2018. Kontakt Pernille Bendix for mere info, tlf. 61740059.

Reining-clinic
Sidste weekend i februar, 25. - 26., har vi igen besøg af Sylvia Rzepka fra Østrig. Sylvia er kommet på Tuse Creek Ranch igennem mange år og hører til blandt Europas bedste Reining trænere. Clinicen arrangeres af HCWR. Kontakt Mie Kühnell Unø tlf. 26715833 for mere info. 

Showtræning
I marts måned lægger vi ud med fælles showtræning i disciplinen Trail torsdag den 9. marts fra 17.00 - 20.00. Kom og kig hvis du vil se hvad vi laver.

TAKE IT EASY
Søndag den 19. marts holder HCWR deres populære show TAKE IT EASY. Her er klasser for alle, både begyndere, nye heste og de mere rutinerede showryttere. Tilmelding og mere info på www.hcwr.dk og på facebook: HCWR - Horn County Western Riders.

Kvægclinic
I weekenden 25. - 26. marts holder vi igen kvæg-clinic med Brian Kronborg. Pris DKK 2.200,- incl. boks. Tilmelding til jette.ceglarek@pc.dk, tlf. 24423020. Husk alle kan deltage, uanset hest, niveau og kendskab - har du lyst, så prøv det. Tilskuere er naturligvis også velkomne.


Kvægclinic på Tuse Creek Ranch 25. - 26. marts 2017 - Her Ditte Poulsen i action!

Se mere under "aktiviteter".

Avlshingst
I 2017 tilbyder vi vores avlshingst PEEK A BOOM til bedækning af Quarter, Paint og Apaloosa hopper. Vil du også have en talentfuld hest med et godt temperament og et flot look, så er PEEK A BOOM måske valget til din hoppe. Peek A Boom har været med helt i top i såvel den amerikanske som europæiske show-scene. Han er bl.a. NRHA World Champion og sølvmedalje vinder ved Equestrian Games i Kentucky USA. Og så har han et skønt temperament og en dejlig personlighed - en hest efter vores hjerte. Husk vi giver 20% rabat ved booking inden 31. januar. Se mere under "avl".


Denne charmetrold er efter PEEK A BOOM!

RIDE IN - jubilæumsshow
Det er 20. år i træk, at vi holder westernshowet RIDE IN. I år fejres det med et 4-dages show og selvfølgelig en god fest. For første gang udbyder vi en MORRISON i såvel Non Pro som Open klassen - her vil virkelig være noget at ride om. Vi har også planlagt 4 specielle jubilæumsklasser i Pleasure, Trail, Ranch Riding og Reining, hvor der bliver flotte præmier. Mere info følger under "shows" RIDE IN. Men sæt allerede nu kryds i kalenderen fra 15. - 18. juni. Vi glæder os.

Se alle 2017 stævner under "shows 2017".

Og så lidt hyggelige snaps!


En fantastisk snap fra Mie og hendes Cool Captain Spirit!


En sjov snap fra Rikke og Roosters Final Pine!


De unge "drenge" nyder livet!

 • Vi tilbyder:

  - Avl & salg af Quarter heste
  - Hingstestation
  - Træning & undervisning
  - Opstaldning
  - Salg af westernudstyr
  - Clinics, shows m.m.
  - Judging
  - Fysioterapi + kiropaktik for heste

 • Har du brug for -

  • En ny saddel?
  • Et nyt bid?
  • Et par støvler?

  Så besøg JEKO Western Shop
© tusecreekranch.dk 2000 - 2018